Przedszkola integracyjne

Wielu rodziców zastanawia się na jakie przedszkole postawić – prywatne czy publiczne. Innym rozwiązaniem jest także przedszkole integracyjne. Do takich placówek uczęszczają dzieci zdrowe oraz te chore i z różnego rodzaju zaburzeniami. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w takim przedszkolu?

Przedszkole integracyjne to miejsce gdzie dzieci zdrowe spotykają się z tym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – fizycznymi, emocjonalnymi czy umysłowymi. Uczą się one razem bawić i pracować. Wszystkie traktowane są tak samo. W tego typu przedszkolach grupy zwykle są niewielkie. Ważne są także proporcje. W jednej grupie nie może być więcej dzieci niepełnosprawnych niż 1/3 liczby wszystkich dzieci. Nad grupą najczęściej czuwa dwóch nauczycieli. prócz zajęć zwykłych maluchy spotykają się ze specjalistami. Zyskują na tym przede wszystkim dzieci chore. Z koli te zdrowe rozwijają się pod względem emocjonalnym i społecznym.

Przedszkola integracyjne mają jednak również i swoje wady. Jednak nie są one inne niż w przypadku innych przedszkoli. Przed zapisaniem do niego malucha warto więc zasięgnąć opinii innych rodziców. Wielu rodziców ma także obawy czy dziecko poradzi sobie w takiej placówce. Wynika to najczęściej z ich niewiedzy oraz lęku przez innością. Niektórzy rodzice nie wiedzą po prostu czym przedszkole integracyjne różni się od specjalnego. W tym drugim znajdują się tylko dzieci chore i realizowany w nich jest program specjalny, dostosowany do ich możliwości.

Podczas wyboru przedszkola duże znaczenie ma oczywiście cena czesnego. Wielu rodziców boi się, że przedszkole integracyjne okaże się dużo droższe od zwykłego. Okazuje się, że jest to zupełnie bezpodstawne. Niewątpliwie jednak wybór przedszkola to bardzo ważna decyzja. Warto więc wcześniej przeanalizować wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Nie ma się na pewno czego obawiać jeśli chodzi o przedszkola integracyjne. To miejsca, gdzie dzieci chore współżyją z tymi chorymi i uczą się z nimi współpracować czy bawić. Procentuje to w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *