Jak wybrać przedszkole?

Dzisiaj przedszkola nie pełnię już jedynie funkcji swego rodzaju poczekalni, w których zapracowani rodzice mogą pozostawić na kilka godzin dziennie swoje pociechy. Dzisiaj przedszkole to coś więcej niż miejsce, gdzie zapewniana jest opieka nad dzieckiem.

Obecnie przedszkola nie przypominają już w niczym placówek sprzed kilkunastu lat. Wręcz przeciwnie, oferują one coraz więcej ciekawych zajęć dla dzieci. Ich celem jest dbanie o maluchy, a przy tym rozwijanie ich potencjału. Ponadto duże znaczenie przypisuje się przedszkolom w kształtowaniu postaw społecznych dziecka oraz w jego socjalizacji. Przedszkole to dla wielu dzieci szansa na rozwój relacji między ludzkich oraz integrację ze swoimi rówieśnikami. Do wyboru są przede wszystkim placówki prywatne i publiczne. Ponadto coraz więcej powstaje przedszkoli profilowanych.

Przedszkola samorządowe zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie oraz opiekę nad dzieckiem w czasie z góry ustalonym, ale nie dłuższym niż 5 godzin dziennie. Niestety nie zawsze wygląda to tak różowo. Zdecydowana większość placówek pobiera od rodziców opłaty stałe za pobyt dziecka powyżej 5 godzin. Dodatkowo trzeba zapłacić za wyżywienie czy zajęcia dodatkowe różnego rodzaju. O miejsce w przedszkolu publicznym jest trudno. Lista oczekujących jest najczęściej bardzo długa, a grupy zbyt liczne. Atutem placówek tego typu jest natomiast doświadczona i wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Przedszkole prywatne z kolei może założyć osoba prawna lub fizyczna. To rozwiązanie droższe od przedszkola publicznego. Co miesiąc trzeba zapłacić od kilkuset do 1500 złotych za jedno dziecko. Jednak opłaty obejmują dość dużo usług. Dzieci biorą bowiem zwykle udział w wielu zajęciach dodatkowych. Do tego coraz więcej przedszkoli prywatnych nastawiona jest na określony profil działania. Obecnie powstają więc przedszkola językowe i sportowe. Ich popularność cały czas rośnie i nie zanosi się na zmiany. Lista oczekujących na miejsce w tego typu placówkach dzieci jest niekiedy bardzo długa.

One thought on “Jak wybrać przedszkole?

  1. nasty

    Zaprowadzenie dziecka rano do przedszkola bywa dla wielu rodzicow duzym wyzwaniem pod wzgledem emocjonalnym. Co wiecej, mam wrazenie, ze bylam przygotowana do pierwszej klasy zdecydowanie lepiej, niz zdarza sie to obecnym maluchom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *