Przedszkola Montessori

Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza małym nie jest łatwa. Młodzi rodzice wybierając przedszkole mają wybór nie tylko pomiędzy placówką prywatną i publiczną. Coraz więcej pojawia się bowiem ciekawych opcji edukacji. Jedną z takich propozycji są przedszkola nauczające według metody Montessori. Korzystają z nich przede wszystkim przedszkola prywatne. Co to oznacza?

Maria Montessori była lekarzem i pedagogiem. Przez wiele lat pracowała z dziećmi w różnym przedziale wiekowym oraz w różnej kondycji zdrowotnej. Tak długi czas obserwacji zaowocował nowym spojrzeniem na proces nauki dzieci. Montessori zauważyła między innymi jak duże znaczenie ma w przypadku dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo odpowiednia stymulacja wielozmysłowa. Zresztą jej motto brzmi: Pozwól mi to zrobić samemu:.

W Polsce pierwsza placówka tego typu powstała w latach 90. ubiegłego wieku w Lublinie. Lista przedszkoli Montessori znajduje się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Montessori. W przedszkolach tego typu najważniejsze jest dziecko. To do niego musi być dostosowane otoczenie. W przedszkolach Montessori grupy dzieci nie są jednorodne pod względem wieku. Maluchy mają pełną swobodę działania, w zakresie czasu, miejsca oraz rodzaju aktywności. To dziecko decyduje ile czasu poświęci na daną rzecz i czy chce pracować w grupie czy nie. Oczywiście nie jest to równoznaczne z bałaganem i brakiem porządku. W placówkach obowiązują bowiem oczywiście normy postępowania społecznego.

Przedszkole Montessori to miejsce, gdzie maluchy dowiadują się czym jest poszanowanie porządku i ciszy. Uczą się nie przeszkadzać innym, ale nie za pomocą kar. Dzieci do wszystkiego dochodzą bowiem samodzielnie. Wiele zalet mają grupy niejednorodne wiekowo. Młodsze dzieci starają się naśladować te starsze, a te z kolei pomagają tym młodszym ucząc się w ten sposób odpowiedzialności za drugą osobę. W przedszkolach tego typu nie ma systemów kar i nagród. To wbrew pozorom ogromny atut. Maluchy same wyciągają wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *